The Instigator
kloemogharabi
Pro (for)
Losing
0 Points
The Contender
diarrhea_of_a_wimpy_kid
Con (against)
Winning
12 Points

pringles or lays

Do you like this debate?NoYes+0
Add this debate to Google Add this debate to Delicious Add this debate to FaceBook Add this debate to Digg  
Post Voting Period
The voting period for this debate has ended.
after 2 votes the winner is...
diarrhea_of_a_wimpy_kid
Voting Style: Open Point System: 7 Point
Started: 2/16/2016 Category: Movies
Updated: 1 year ago Status: Post Voting Period
Viewed: 542 times Debate No: 86689
Debate Rounds (3)
Comments (5)
Votes (2)

 

kloemogharabi

Pro

I believe that Pringles are better than Lays because the canister that lays come into are filled completely with chips, compared to when the lays come in bags with mostly air! Although some people may like flavors of Lays more than Pringles wouldn't you want more chips for the same amount of money? I think so especially if you were hungry
diarrhea_of_a_wimpy_kid

Con

The correct answer is Herr's, but since that is not an option, I'll take Lays. Since you did not provide an argument in round one other than to introduce your selection, I'll let you kick off the debate arguments. In my view, I prefer an actual potato in my chips and that far exceeds a cost per product weight argument.

Good luck.
Debate Round No. 1
kloemogharabi

Pro

kloemogharabi forfeited this round.
diarrhea_of_a_wimpy_kid

Con

You are what you eat. Do you go full potato or 42% potato?

Pringles Ingredients: Dried Potatoes, Vegetable Oil (contains one or more of the following: Corn Oil, Cottonseed Oil, Soybean Oil, and/or Sunflower Oil), Rice Flour, Wheat Starch Maltodextrin, Mono- and Diglycerides, Salt, Dextrose. [1]

Lays Ingredients: Potatoes, Vegetable Oil (Sunflour, Corn, and/or Canola Oil), and Salt [2]

In other words, if you decided to pull a potato out of a garden, slice it thin, drop it in some vegetable oil, and sprinkle it with salt, for a tasty treat just like mom used to make, you’d have a Lay’s potato chip. Lay’s simply does it in mass production.


We make these trade-offs all the time as consumers. Do you:

1. Buy less-expensive processed garbage made to resemble some food product?

Examples: Tang/Hi-C, Spaghetti-Os, Ramen Noodles, Fast Food Hamburgers, Sugar Cereals, margarine, soda, artificial sweeteners, baloney, cheep beer, etc.

2. Buy slightly more expensive products with better ingredients?

Examples: 100% juice, tomatoes for momma’s homemade sauce, hand-made pasta, ground beef and steaks on the grill, butter, tea or coffee, real sugar, chicken or turkey, craft beers, etc.

Sometime we’re on a budget and that’s ok. But for Pringles, is it worth it?

With Pringles, you’re getting 42% potatoes [3] (dehydrated and flaked), pressed into an unnatural shape, and a whole bunch of other garbage. With Lay’s, you get actual potatoes, thinly sliced.

Let’s go shopping, shall we? Shopping at walmart.com, I found:

Pringles Can [4]
5.96 oz can for $1.58

Lay’s Classic Potato Chips [5]
10.5 oz Bag for $3.02

Is Pringles really cheaper?

Cost Per Ounce:
Pringles Potato Crisps: $0.265 per oz
Lay’s Potato Chips: $0.288 per oz

On a per ounce basis, Pringles is indeed are 2.3 cents cheaper per ounce. In other words, the total cost difference on six ounces (one can of Pringles) of product is 13.5 cents. Your argument suggests this savings of 13.5 cents is totally worth it.

But let’s do a potato adjustment, shall we?

1 Can of Pringles
5.96 oz x 42% (% potatoes per product) = 2.50 oz of potatoes per can

Now our unit costs skyrockets to:
$1.58 / 2.50 oz = $0.63 per oz.

Well it looks like you’re getting duped by the man to pay more that twice the unit cost per potato by purchasing Pringles vs Lay’s. You’re paying for all that filler and emulsifiers and preservatives and stuff that is even rumored to give you cancer. [6] Why? Because Pringles knows that junk costs less that potatoes and they rip you off.

In summary:

Lay’s = $0.288 per ounce of potato, no unnatural ingredients.

Pringles = $0.63 per ounce of potato, lots of garbage included to rip you off.

Stop being so cheap. Splurge and eat a real potato. You’re totally worth it.

[1] https://www.pringles.com...

[2] http://www.fritolay.com...

[3] https://en.wikipedia.org...

[4] http://www.walmart.com...

[5] http://www.walmart.com...

[6] http://www.snopes.com...

Debate Round No. 2
kloemogharabi

Pro

kloemogharabi forfeited this round.
diarrhea_of_a_wimpy_kid

Con

Shocked. Flabbergasted, I tell you.

Clearly, Lay's real potato chips are a better value that some molded potato substance filled up to 58% with wood chips, lawn fertilizer, ashes from Mt. Saint Helens, and grandma shingles.

Debate Round No. 3
5 comments have been posted on this debate. Showing 1 through 5 records.
Posted by diarrhea_of_a_wimpy_kid 1 year ago
diarrhea_of_a_wimpy_kid
Yep, then they abandon it Wed-Mon.
Posted by U.n 1 year ago
U.n
So this is where all the cool kids hang out on Tuesdays.
Posted by diarrhea_of_a_wimpy_kid 1 year ago
diarrhea_of_a_wimpy_kid
Three arguments, Sparky.
Posted by SactownBoom 1 year ago
SactownBoom
Pringles make you fart. They give a particular strong odor to your farts. You like farting? Pringles should be your choice.
Posted by Hacker_Q 1 year ago
Hacker_Q
The category for the debate is movies? In a can of pringles i can always expect a full canister instead of having 6/9 of the bag be air and the other 3/9 is "potato". its junk food regardless.
2 votes have been placed for this debate. Showing 1 through 2 records.
Vote Placed by U.n 12 months ago
U.n
kloemogharabidiarrhea_of_a_wimpy_kidTied
Agreed with before the debate:--Vote Checkmark0 points
Agreed with after the debate:--Vote Checkmark0 points
Who had better conduct:-Vote Checkmark-1 point
Had better spelling and grammar:--Vote Checkmark1 point
Made more convincing arguments:-Vote Checkmark-3 points
Used the most reliable sources:-Vote Checkmark-2 points
Total points awarded:06 
Reasons for voting decision: Con puts forth the proposition that you can petition the lord with prayer... no that's a Doors song. However, Con does break down Pringles and Lays potato chips, showcasing how Lays potatoes contain less unnatural ingredients and even cost less per unit size. All of Cons math (pricing and dimensions) and ingredient listings are supported by cited sources, including coming directly from the manufacturers themselves - which is about as credible as you're get for food. In comparison Pros only argument was that the Pringles packaging contains less air - which is weak compared to citation supported math and ingredients - before forfeiting multiple turns.
Vote Placed by SactownBoom 1 year ago
SactownBoom
kloemogharabidiarrhea_of_a_wimpy_kidTied
Agreed with before the debate:--Vote Checkmark0 points
Agreed with after the debate:--Vote Checkmark0 points
Who had better conduct:-Vote Checkmark-1 point
Had better spelling and grammar:--Vote Checkmark1 point
Made more convincing arguments:-Vote Checkmark-3 points
Used the most reliable sources:-Vote Checkmark-2 points
Total points awarded:06 
Reasons for voting decision: RFD: Pro forfeited 2 of 3 rounds. Con had better references and made stronger argument that Pringles is a lesser potato product. Slight point off for misspelling "than" in 3rd argument.