The Instigator
alextvan
Pro (for)
Winning
3 Points
The Contender
avan6
Con (against)
Losing
0 Points

Pistachios are too expensive?

Do you like this debate?NoYes+0
Add this debate to Google Add this debate to Delicious Add this debate to FaceBook Add this debate to Digg  
Post Voting Period
The voting period for this debate has ended.
after 1 vote the winner is...
alextvan
Voting Style: Open Point System: 7 Point
Started: 3/18/2018 Category: Economics
Updated: 3 years ago Status: Post Voting Period
Viewed: 428 times Debate No: 111133
Debate Rounds (1)
Comments (0)
Votes (1)

 

alextvan

Pro

They are way too expensive for just being nuts! Beeswax is a much more arduous and detailed work yet goes for around the same price in 1-oz packages, compared to 1 3/4 oz of pistachios.
avan6

Con

I think pistachios are reasonably priced. Beeswax being a more arduous and detailed work is an opinion. Perhaps, even, it is not that pistachios are too expensive, but beeswax is too cheap?
Debate Round No. 1
No comments have been posted on this debate.
1 votes has been placed for this debate.
Vote Placed by dsjpk5 3 years ago
dsjpk5
alextvanavan6Tied
Agreed with before the debate:--Vote Checkmark0 points
Agreed with after the debate:--Vote Checkmark0 points
Who had better conduct:--Vote Checkmark1 point
Had better spelling and grammar:--Vote Checkmark1 point
Made more convincing arguments:Vote Checkmark--3 points
Used the most reliable sources:--Vote Checkmark2 points
Total points awarded:30 

By using this site, you agree to our Privacy Policy and our Terms of Use.